حقایقی در مورد گوزن ها

سه شنبه 21 فروردين 1397
18:23
محمد حسین

حقایقی در مورد گوزن ها

نتیجه تصویری برای نوع گوزن ها

خانواده گوزن ها بسیار پرجمعیت است و شامل 47 گونه از جمله گوزن کانادایی، elk، گوزن شمالی و گوزن سفید و شاخ بلند و بزرگ می شود. تمامی این سم داران به واسطه شاخ های بلند، بدن ها و گردن های کشیده، پاهای بلند و باریک و دم کوتاه خود شناخته می شوند.

اندازه

اندازه گوزن ها بسیار متفاوت بوده و این جانداران ابعادی از بسیار بزرگ تا بسیار کوچک را دارا هستند. کوچکترین نوع گوزن بنا به اطلاعات منتشره از سوی سازمان ARKive project گوزن پودوی جنوبی نام دارد که وزن آن صرفا 9 کیلوگرم بوده و انواع بالغ آن نیز تنها 36 سانتی متر قد دارند.

بزرگترین گوزن جهان 11هزار سال پیش از این منقرض شده و گوزن ایرلندی نام داشته است. اندازه این حیوان غول پیکر از سم تا شانه هایش به 2.1 متر می رسیده و به گفته موزه دیرین شناسی دانشگاه کالیفرنیا شاخ های آن تا 3.65 متر طول داشته اند. بزرگترین گوزن حال حاضر دنیا گوزن شمالی نام دارد که اندازه آن از سم تا شانه به 2 متر هم رسیده و وزنش حدود 820 کیلوگرم می باشد.

شاخ ها

تمامی انواع گوزن ها دارای شاخ هستند به جز گوزن آبی چینی و به جز گونه ی گوزن کانادایی صرفا انواع نر گوزن ها شاخ دارند. بنا به اطلاعات Animal Diversity Web یا (ADW)دانشگاه میشیگان، شاخ این حیوانات از ساختارهای استخوان مانندی که اصطلاحا پایک نامیده می شود رشد می کند. پایک ها با "نرمه" هایی پوشیده شده اند که غنی از اعصاب و شریان های خونی می باشند. وقتی شاخ حیوان به طور کامل رشد می کند نرمه از میان می رود و گوزن برای زدودن آثار باقیمانده آن شاخ خود را به درخت یا دیگر گیاهان دور و برش می مالد.

برخی گوزن ها همانند muntjacs، به جای شاخ زائده هایی کوتاه دارند. سایر گونه ها مثل گوزن شمالی شاخ هایشان از ساختارهای شاخه شاخه بزرگی تشکیل شده است. نرها از شاخ خود در رقابت طی فصل جفت گیری استفاده می کنند و پس از آن شاخ هایشان را از دست می دهند.

زیستگاه

گوزن ها در سرتاسر جهان به جز استرالیا و قطب جنوب وجود دارند. درحالیکه همه قاره ها گونه های مختلفی از گوزن ها را دارا هستند، آفریقا صرفا یک گونه به نام گوزن قرمز Barbary را داراست. گوزن جنوبی پودو بومی شیلی و آرژانتین می باشد. از جمله گوزن هایی که در آمریکای شمالی و جنوبی معمول است گوزن دم سفید است. گوزن ها در اکوسیستم های بسیار متنوعی زندگی می کنند. به عنوان مثال در تالاب ها، جنگل های برگ ریز، چمنزارها، جنگل های بارانی، کوهستان و بوته زارهای خشک می توان این حیوانات را مشاهده کرد. برخی اوقات حتی وقتی سکونتگاه های انسانی به زیستگاه این جانور بسیار نزدیک می شود، گوزن ها در مناطق شهری هم مشاهده می شوند.

عادات

گوزن ها حیواناتی بسیار اجتماعی بوده و در گروه های بزرگ که اصطلاحا گله نامیده می شوند حرکت می کنند. معمولا سرپرستی گله را نری غالب به عهده دارد، اما در برخی گونه های این حیوانات گله ها برحسب جنسیت از هم جدا می شوند. برخی اوقات ماده ها گله خاص خود را داشته و نرها نیز همگی در یک گله حرکت می کنند. در برخی موارد دیگر نیز گله ای از نرها مراقب گله ماده ها هستند. برخی گله های گوزن های کانادایی بنا به آمار ADW تا 100هزار عضو هم دارند.

بیشتر گوزن ها طی روز فعال هستند، هرچند که فعال ترین اوقات آنها را باید طی طلوع و گرگ و میش دانست. آنها روز خود را به جستجوی غذا می گذرانند.

غذا

گوزن ها گیاهخوار هستند و تنها از گیاه تغذیه می کنند. قسمت اعظم غذای گوزن ها از علف بوته های کوچک و بزرگ گیاهان تشکیل شده است هرچند اگر موفق به پیدا کردن گیاهان مورد علاقه شان نشوند، بعضا در حال جستجو در میان سطل زباله و باغچه منازل هم دیده می شوند.

زاد و ولد

برخی گوزن ها همانند گوزن اروپایی Roe تک همسرند، هرچند که این پدیده در میان گوزن ها شایع نیست. هنگام زاد و ولدِ گوزن ها بسته به منطقه زندگی شان دارد. گوزن های ساکن مناطق معتدل در اواخر پاییز یا اوایل زمستان فرزندان خود را بدنیا می آورند. گوزن هایی که در ارتفاعات کمتر زندگی می کنند، از اواخر بهار تا اوایل تابستان به زاد و ولد می پردازند. گوزن هایی نیز که در اقلیم های استوایی به سر می برند هرگاه میل داشته باشند زاد و ولد می کنند که حتی ممکن است چندین بار طی یک سال هم باشد.

دوره بارداری گوزن ها بین 180 الی 240 روز است. معمولا هرچقدر اندازه بچه گوزن بزرگتر باشد مدت بارداری مادر نیز بیشتر است. معمولا هر بار که گوزن ها زایمان می کنند بین یک الی سه بچه بدنبال می آورند که به نوزاد این جانوران رشا گفته می شود. برخی از بچه گوزن هایی که بزرگتر هستند نیز گوساله نامیده می شوند.

رنگ گوزن ها از قهوه ای کاملا تیره تا کاملا روشن در نوسان است و وقتی رشاها متولد می شوند روی بدن خود خال های سفیدی دارند تا از دید شکارچیان مخفی بمانند. رشاها طی دو الی پنج ماهگی خود از شیر گرفته می شوند. گوزن ها تا زمانی که به اندازه معینی نرسند بالغ نمی شوند و این اندازه بسته به گونه گوزن دارد. به صورت کلی بیشتر گوزن ها 11 الی 12 سال عمر می کنند، اما بسیاری از این حیوانات خیلی زودتر از این به دست حیوانات شکارچی دیگر یا حوادث محیطی همانند تصادم با اتومبیل ها جان خود را از دست می دهند.

طبقه بندی/ رده بندی

رده بندی گوزن ها، برحسب سیستم اطلاعات یکپارچه تاکسونومیک (ITIS)، به این شرح می باشد:

سلسله: حیوانات

زیر سلسله: دوسوئیان

فروفرمانرو: Deuterostomia

شاخه: مهره داران

زیرشاخه: مهره دار

رو رده: آرواره داران

رو رده: Tetrapoda

رده: پستانداران

زیر رده: ددان

مادون طبقه: Eutheria

رده: Artiodactyla

خانواده: Cervidae

فروخانواده و جنس:

• Capreolinae: Alces, Blastocerus, Capreolus, Hippocamelus,Mazama, Odocoileus, Ozotoceros, Pudu, Rangifer

• Cervinae: Axis, Cervus, Dama, Elaphodus, Elaphurus, Muntiacus,Przewalskium, Rucervus, Rusa

• Hydropotinae: Hydropotes

Capreolinae: Alces، Blastocerus، Capreolus، Hippocamelus، Mazama، Odocoileus، Ozotoceros، Pudu، Rangifer

تصویر مربوط به گوزن قاطری است که شاخ خود را از دست داده است. گوزن ها هر سال شاخ خود را از دست می دهند و شاخ جدید دوباره از سلول های بنیادی در پایه شاخ رشد می کند.

گونه ها (47)، از جمله:

Alces alces (گوزن شمالی )

Odocoileus virginianus (گوزن دم سفید)

tarandus Rangifer (گوزن شمالی/ گوزن کانادایی)

puda Pudu ( (پودوی جنوبی)

elaphus Cervus (گوزن elk، گوزن سفید و شاخ بلند، گوزن قرمز)

Cervus nippon (گوزن سیکا)

Muntiacus muntjak (آهوی فریادکش هندی)

Hydropotes inermis (گوزن آبی چینی)

وضعیت حفاظت

طبق آمارهای اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) بسیاری از گونه های گوزن ها هم اکنون در معرض خطر قرار دارند. فهرست قرمز گونه های در معرض تهدید این سازمان، گوزن هایی همانند گوزن کالامیان، گوزن Bawean، گوزن زرد ایرانی، گوزن هندی و گوزن Chinanteco را در معرض خطر اعلام داشته است. گوزنPère David's نیز در حیات وحش به صورت آزادانه یافت نمی شود و تنها تعداد باقی مانده این حیوانات در محیط های بسته نگهداری می شوند.

سایر حقایق

در این قسمت اطلاعات دیگری نیست که با خوانندگان در میان بگذاریم. جز آنکه بنا به اطلاعات باغ وحش سان دیگو گوزن شمالی توندرا و نواحی قطبی که Reindeer نامیده می شود در واقع همان گوزن کانادایی یا Caribou می باشد.

گوزن آبی چینی تنها گونه ای از گوزن هاست که شاخ هایش نمی افتد، زیرا در اصل این حیوان شاخی ندارد و به جایش دارای دندان های نیش بلندی است که برای جلب توجه جنس مخالف از آن بهره می گیرد.

گوزن ها نیز همانند گاوها یک معده اصلی و سه معده کاذب دارند و به نشخوار کردن می پردازند تا غذای خود را کاملا هضم کنند.


موضوعات: علمی,جانوران,
برچسب ها: گوزن ,
[ بازدید : 157 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
با سلام خدمت شما بازدیدکنندگان و کاربران عزیز این وبلاگ، این وبلاگ هیچ مطلب غیر مفیدی ندارد ما همه مطلب های مفید را مانند: تخبار، درباره همه چیز، دانستنی، و ... برای شما به نمایش می گذاریم لطفا به مطالب نظر دهید و حتما دو مطلب اول صفحه اصلی را حتما بخوانید باتشکر مدیر وبلاگ: محمد حسین
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به همه چی مفید است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس خرید آنتی ویروس نقاشی ساختمان ویلچر انواع بادام پروژه متلب خرید آنتی ویروس کسپر اسکای و بیت دفندر پاسپورت دومینیکا چاپ چسب ، چاپ نوارچسب چاپ چسب چاپ نوار چسب قیمت نایلون حبابدار فروش نایلون حبابدار ،قیمت نایلون حبابدار فروش نایلون حبابدار ،قیمت نایلون حبابدار کیسه حبابدار فروش پلاستیک حبابدار خرید سیسیکم خرید iptv خرید فالوور ارزان
بستن تبلیغات [X]